Wilder: Pasi ta mund Furyn, do ta shkatërrojë edhe Joshuan

0

Deontay Wilder thotë se Anthony Joshua se Anthony Joshua do të përpiqej të shmangte një luftë, nëse ai rimerr titullin e WBC në një përplasje trilogjie me Tyson Fury.
Amerikani ende dëshiron një përplasje të padiskutueshme për titullin botëror kundër Joshua, nëse ai rimerr rripin e peshave të rënda WBC në një luftë të tretë me Tyson Fury në Las Vegas në 24 korrik.

Joshua është vendosur që të mbrojë titujt e tij WBA, IBF dhe WBO kundër sfiduesit të detyrueshëm të WBO, Oleksandr Usyk, në Tottenham Hotspur Stadium që pritet të organizojë luftën në shtator.
“Siç e shoh, ata tashmë po justifikojnë. Ata tashmë kishin një planifikim të detyrueshëm përpara. Askush në të vërtetë nuk dëshiron të luftojë me dikë si unë, dhe unë nuk i vë faj”, ka thënë Wilder.

Duke parashikuar një fitore ndaj Joshua me nokaut, Wilder tha: “Në një mënyrë shkatërruese”.

Bashkë-menaxheri i Wilder-it Shelly Finkel ka përsëritur se Wilder mund të jetë i hapur për një luftë me Joshua, duke i thënë Sky Sports: “Joshua duhet të mundë Usyk në shtator, dhe pastaj mund të flasim. Gjithmonë kam dashur ta bëj Joshuan të luftojë. Deontay dëshiron të jetë kampion i padiskutueshëm, por së pari ai duhet të mposhtë Furyn.”

Fury dhe Joshua kishin planifikuar të luftonin për të gjithë titujt e botës këtë verë në Arabinë Saudite, por Wilder mori mundësinë e tij për të rimarrë rripin e WBC pas një vendimi nga një gjykatës i arbitrazhit.
“Ai [Fury] ishte shumë i papjekur. Ekipi i tij ishte i papjekur për të parë përpara nesh”, tha Wilder.

“Ishte një budallallëk, madje nuk do të thoja as një gabim, sepse ata e dinin se çfarë po bënin. Diçka që ishte kontraktuale, e rënë dakord, e nënshkruar dhe e dorëzuar. Unë jam ai që do t’i shkatërroj ato plane, dhe dua vetëm që e njëjta energji të mbahet kur ta heq Fury jashtë”, shprehet ai.
Wilder kishte 42 fitore, me barazimin dhe humbjen e tij të vetme që erdhi kundër Fury, dhe 35-vjeçari mbetet i sigurt se ai ende mund të njihet si numri 1 në botën e boksit.

“Padyshim, nijeriu më i keq në planet, që kërkon pranimin e tij, të bëhet një kampion, një fytyrë, një emër,” tha ai.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here