Whyte: Dua luftë me Wilderin, në qytetin e tij, në shtëpinë e tij, në kuzhinën e tij nëse është nevoja

0

“Unë do të luftoj me Deontay Wilder në Alabama, nëse kjo është ajo që do ta bëjë atë të ndihet i sigurt sa të marrë luftën”, thotë Dillian Whyte. Ai është i gatshëm t’i ofrojë avantazh në shtëpi rivalit të tij të hidhur në pesha të rënda.

Dillian Whyte planifikon të ndeshet me Deontay Wilder duke u drejtuar për në Amerikë këtë verë duke ia dhënë përparësinë e të qenit vendës rivalit të madh.

Kampioni i përkohshëm botëror i peshave të rënda në versionin WBC po e konsideron lëvizjen e tij të ardhshme në karrierë, me një përballje të mundshme në SHBA, pas fitores së tij të revanshit kundër Alexander Povetkin.
Whyte u refuzua vazhdimisht në luftën për titull gjatë mbretërimit të Wilder si kampion i WBC, por ai beson se me një luftë në Shtetet e Bashkuara më në fund mund të ketë një përballje me njeriun nga Alabama.

“Unë mendoj se kërkesa publike për luftën me Wilder tashmë është atje, për të qenë i sinqertë,” tha Whyte për Sky Sports.

“Unë do të luftoj me Wilderin në Alabama, nëse kjo është ajo që do ta bëjë atë të ndihet i sigurt sa të marrë luftën. Nëse ai dëshiron, ai mund të ketë gjyqtarët e shtëpisë, vendlindjes së tij, çfarëdo. Nuk më intereson. Unë madje do ta luftoja atë në shtëpinë e tij, kuzhinë, garazh, kopsht, kudo. Unë thjesht dua ta kap dhe ta lëndoj.
Unë do të shkoj të luftoj, do të jap gjithçka, dhe të jem më i miri që mund të jem. Unë gjithmonë vij për të luftuar dhe i lë të gjitha në ring. Unë po vij për luftë. Unë po vij për të vendosur një shfaqje shkatërruese. Kudo që është lufta, çfarëdo që do të ndodh, unë jam i ftohtë”, ka thënë Whyte.

Ai do të zhvillojë bisedime me promovuesin Eddie Hearn këtë javë, me 32-vjeçarin që nuk përjashton plotësisht kthimin në Mbretërinë e Bashkuar pasi mundi Povetkinin në ‘Rumble On The Rock’ në Gjibraltar.
Por njeriu nga Brixton po vlerëson me kujdes opsionet e tij pasi rifitojë rripin e përkohshëm të WBC, i cili e shtyu atë përsëri në grindje për një luftë të detyrueshme kundër Fury.

“Do të ishte mirë të luftonim në Angli, por tani duhet të presim dhe të shohim se cila është opsioni më i mirë,” tha Whyte.

“Çfarë është më e realizueshme, çfarë më afron me luftën e Fury dhe cila është lëvizja tjetër më e mirë për karrierën time. Le të shohim nëse është Amerikë apo Angli, apo kudo tjetër. Unë thjesht dua të jem i zënë dhe të luftoj përsëri. Kudo që është lufta, unë thjesht dua të luftoj. Për sa kohë që po luftoj dhe po përparoj dhe po argëtoj tifozët dhe po ndërtoj karrierën time, dhe është një luftë e mirë. Kjo është e gjitha. Nuk më intereson se ku është lufta, të them të drejtën. Pavarësisht nëse është në Vegas apo Wembley, apo York Hall. Gjëja kryesore është marrja e fitores dhe përfshirja në një luftë të madhe, të rëndësishme. Kjo është gjëja kryesore për mua”, thekson Whyte.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here