Vuçiq tregon amanetin e Irinejt: Më tha, po s’e more dot, të paktën mos e njih Kosovën!

0

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka lëshuar një mesazh nacionalist në fjalimin që mbajti në ceremoninë funebre për kreun e Kishës ortodokse Serbe, fjalim që pritet të shkaktojë polemika të shumta.

Por Vuçiç ka vijuar sërish: “Megjithëse ai kaloi një pjesë të jetës së tij në Prizren, ai veproi në mënyrë racionale dhe me një kokë të ftohtë, duke kërkuar mënyra për të ruajtur, ose të paktën të mos njohim pavarësinë e Kosovës, duke kuptuar realitetin e vështirë dhe të gjitha gabimet historike që kemi bërë, por ai besoi dhe në forcën në rritje të shtetit serb dhe, nganjëherë, disi naivisht, fuqinë e tij për të bindur botën se vetëm një zgjidhje e drejtë dhe e drejtë është e mirë për Kosovën. Ai respektoi botën perëndimore dhe ishte i bindur se një ditë ai do të kuptojnë serbët dhe të pranojë në një pjesë të vogël të argumenteve tona”, shpjegoi ai.

Irinej, edhe pse nuk ishte aq radikal në deklarata si tre A-të: Artemije, Amfilohije dhe Anastasije, realisht tezat e tyre kanë dalë nga Patriakana serbe.

Irinej humbi jetën nga Covid-19, dhe për vdekjen e tij shprehi ngushëllimet edhe Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse të Shqipërisë, Anastas Janullatos./GazetaShqip

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here