Vajza që “u zhduk vullnetarisht” kërkohet nga prindërit tash e 14 muajë

0

Luljeta Tahiri nga Mechernich i Gjermanisë ishte 13 vjeçe kur u zhduk në prill të vitit 2014. Që nga ajo kohë nuk ka asnjë gjurmë rreth saj. Asnjë thirrje, asnjë mesazh telefonik, asgjë. Prindërit e saj dyshojnë se vajza e tyre mund të jetë në Köln, ose mund të jetë e vendosur diku jashtë Gjermanisë, raporton faqja zdf.de, transmeton “albinfo.ch”.
22 vjet më parë, prindërit e Luljetës kishin ardhur nga Kosova në Nordrhein –Westfalen. Çifti ka pesë vajza. Luljeta është më e madhja. Familja ndjehej e kënaqur në Gjermani dhe është plotësisht e integruar. Vajzat janë rritur dhe zhvilluar në Gjermani. Gjithçka të tregonte për një familje të lumtur, deri në një të premte pasdite kur bie zilja në derën e shtëpisë së familjes Tahiri. Para dere qëndron një familje turke e cila vjen të bisedojë më familjarët për fejesën e mundshme të djalit të tyre 20 vjeçar me vajzën, Luljetën 13 vjeçe. Në ato momente familjes Tahiri i bie qielli mbi kokë. Ata nuk e dinin asnjëherë se vajza e tyre kishte një të dashur.
Pasi që familja turke shkoi, mes Luljetës dhe prindërve të saj lindin mosmarrëveshje. Të nesërmen në mëngjes Luljeta ik nga shtëpia. Motra e vogël e saj e sheh duke u hedhur nga dritarja e dhomës së saj. Në tokë ajo e lë një letër lamtumirëse. Menjëherë nëna e saj fillon kërkimin për vajzën, por pa sukses. 36 orë më vonë Luljeta paraqitet në polici në Hürth, 30 kilometra larg shtëpisë së saj. Ishte e laguar nga shiu. Policia e strehon në një qendër të sigurt rinore. Tri ditë më vonë, më 2 maj 2014 edhe prej aty Luljeta ikë dhe prej asaj kohe ajo zhduket vullnetarisht pa lënë asnjë gjurmë tjetër, njofton “albinfo.ch”.
Ditë më parë prindërit e Luljetes Nijazi dhe Hava Tahiri kërkuan fatin e saj edhe nga emisioni gjurmues në “zdf” “Aktenzeichen XY“.
Luljeta Tahiri është 1,70 metra e gjatë, ka flokë të drejta të zeza, sytë e gjelbër dhe është trup hollë./albinfo.ch/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here