“Ushtria e Islamit” i përgjigjet me forcë ISIS-it dhe regjimit sirian të Assadit (video)

0

Një grup militant i cili kundërshton xhihadistët e ISIS-it si dhe regjimin sirian të Bashar Al-Assadit-it ka lëshuar një video që tregon mbi 1700 trupa ushtarake,një flotë e tankeve të blinduara dhe forcat speciale një paradë ushtarake impresive.

Këta njerëz formojnë një pjesë të vogël të Jaysh Al-Islam – ose Ushtria e Islamit – të cilët thuhet se komandojnë më shumë se 25.000 luftëtarë besnikë në bashkimin e deri në 60 fraksione rebele brenda Sirisë, transmeton TetovaSot.

Qindra ushtarë të njesisë speciale të maskuar kanë dëshmuar një sërë aftësish të veçanta luftarake, dhe që grupi pretendon se është “parada më e madhe ushtarake” që prej agimit të revolucionit sirian i vitit 2011.

Grupi operon në qytetin e sulmuar sirian të Damaskut dhe lufta e tyre e vazhdueshme kundër diktaktorit Bashar al-Asad thuhet se është financuar nga një komb i qetë e Arabisë Saudite.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here