U ndihmoi pengjëve hebrenjë,u shpërbly me nënshtetësi franceze!

0

Lassana Bathily,një i ri musliman nga shteti i Malit,kishte kërkuar nënshtetësinë franceze në vitin 2014.Pas ngjarjeve që rrodhën ne Paris,ai u gjend në një situatë te jashtëzakonëshme  më 9 janar derisa punonte në podrumin e një supermarketi.Shitorja ku ai punonte u sulmua nga terroristi Amédy Coulibaly,dhe derisa ky dëgjon të shtënat e armëve,ua hap derën pengjëve dhe më vonë ndihmon edhe policinë në eliminimin e Amédy Coulibalyt.Ditën e nesërme të sulmit ky i ri nga Mali u shpall hero nga kryeministri francez.Ndërsa,të martën më 21 janar edhe zyrtarisht iu dha  nënshtetësia franceze duke e quajtur veprën e tij si heroike.”Njerëzit më quajnë hero,por unë nuk jam hero.Në atë moment zemra ishte ajo që më shtyri të veproja”-u shpreh Lassana Bathily,24 vjeqar me origjinë nga Mali,derisa pranonte pasaportën franceze nga  Manuel Valls, kryeministër i Francës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here