Tyson Fury thotë se Deontay Wilder “do të nokautonte Anthony Joshuan në raundin e parë”

0

Tyson Fury ka kritikuar Anthony Joshuan dhe promovuesin e tij Eddie Hearn duke thënë “ata janë biznesmenë dhe unë jam një Spartan”.

Fury do të mbrojë titullin e tij në pesha të rënda WBC kundër Deontay Wilder në Las Vegas në 24 korrik pasi një mega-luftë me Anthony Joshua u shpërbë.

Në vend të kësaj, Joshua pritet të vendosë në peshore brezat e tij IBF, WBA dhe WBO në një luftë kundër Oleksandr Usyk në shtator. Megjithatë Fury ka sulmuar rivalin e tij britanik.
“Unë do të merrem me këta njerëz më vonë – gjëja më e rëndësishme për mua është Wilder, boksieri më i rrezikshëm në kategorinë e rëndë në botë që do të nokautonte Joshuan në raundin e parë,” tha ai ekskluzivisht për Sky Sports.

“Siç i kam thënë Eddie Hearn, ndryshimi midis meje dhe tyre është se ata janë biznesmenë dhe unë jam një Spartan. Kjo bisedë e padiskutueshme nuk do të thotë asgjë për mua. Unë nuk jam Eddie Hearn apo Anthony Joshua. Unë luftoj sepse kjo është ajo që unë bëj – është ajo që unë kam lindur për të bërë”,është shprehur Fury.

“Unë nuk kam asgjë personale kundër Wilderit. Nuk më interesojnë brezat, apo ato gjëra që mbahen mend. Më intereson t’i shkatërroj njerëzit. Nëse Wilder është para meje, unë do t’i jap një goditje të mirë të fshehtë. Motivimi? Është ajo që unë kam lindur të bëj. Unë nuk jam i interesuar për para, rripa ose çfarëdo që vjen me to. Unë jam i interesuar për gjak dhe luftë,” ka shtuar ai.

Wilder, rekordi i tij si i pamposhtur dhe mbretërimi në versionin WBC u përfunduan në mënyrë dramatike nga Fury në luftën e tyre të dytë. Ai vendosi kufje dhe refuzoi të fliste në një konferencë shtypi në fillim të kësaj jave.

Pas një ballafaqimi të gjatë dhe të tensionuar me Fury, Wilder ekskluzivisht i tha Sky Sports: “Sigurisht, Fury [ishte më i lënduar]. Unë i dhashë tronditje të trurit. A nuk i patë sytë e tij përsëri në pjesën e pasme të kokës. Edhe në rrethanat nën të cilat unë isha, ai as nuk mund të më nokautojë. Unë isha gjallë dhe mirë, ende qëndroja në këmbë, kështu që ai ka shumë për t’u shqetësuar. Jo unë. Siç thashë, e vërteta do të iu lirojë. Ky është hakmarrje”, ka thënë ai.

Fury tha: “Unë nuk mendoj se mund të fitoja më mirë edhe sikur të ishin gjashtë veta në mua. Shpresoj të bëj më shumë të njëjtën gjë”.

Wilder më parë ka fajësuar “mosbesnikërinë” e ish-trajnerit Mark Breland i cili hodhi peshqirin për humbjen e tij.

Fury reagoi: “Padyshim, kam humbur respektin për të si një njeri luftarak. Luftëtarët bëjnë gjëra të çmendura kur humbin – Unë kam qenë në këtë lojë për një kohë të gjatë dhe i kam parë të gjitha më parë. Këta njerëz kanë humbur të gjithë më parë. Ka vetëm një njeri që nuk ka humbur më parë – ju po e shikoni atë.”

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here