Sot ka filluar mësimi, nuk dihet a do të zëvendësohen orët e humbura

0

Pas tri javësh grevë, sot punëtorët e arsimit i janë kthyer mësimit. Kjo, meqë të premten Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) hoqi dorë nga greva pasi arriti një marrëveshje me udhëheqësit e koalicionit qeveritar, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ndonëse Sindikata kërkonte që në Projektligjin për paga koeficientet e punëtorëve të arsimit të ngrihen për 30 për qind, me marrëveshjen e fundit kjo ngritje është rreth 20 për qind.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se punëtorët e arsimit e kanë mirëpritur që deputetët e votuan Projektligjin me ndryshimet e propozuara në marrëveshje dhe për këtë arsye të hënën do t’ia nisin procesit mësimor.

Megjithatë, Jasharaj ka thënë se nuk e di nëse do të zëvendësohen orët e humbura gjatë 15 ditëve të grevës. Kjo, pasi, sipas tij, Sindikata ua ka lënë në dorë mësimdhënësve që të vendosin në bazë të dëshirës nëse duan t’i kompensojnë orët.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here