Shkenctarja Detina Zalli: “Kam frikë të shkojë në Shqipëri, elitat s’po japin modelet e duhura për njerëzit”

0

Shkencetarja shqiptare me famë botërore, ka thënë që elitat në një shtet dhe shoqëri duhet të japin modelin e duhur për njerëzit. Një gjë të tillë ajo nuk po e sheh se po ndodh në Shqipëri. Zalli ka komentuar kështu në rrjetin social Facebook. “Jetoje ne Boston por shpeshhere kam frike te shkoje ne Shqiperi. Me duket Shqiperia me e shtrenjte sesa Amerika. Cfare ndodh me cmimet ne Tirane? Shikoje qe nuk flitet per varferine dhe se si jetojne njerezit, rrogat e tyre minimale, vuajtjet e tyre. Nuk flitet per edukimin e te rinjeve, mundesite qe mund tu ofrohen per nje te ardhme me te mire. Mbase duhet tu japim me shume rendesi ketyre sesa “modes”, “elegances”, “rroba firmato”, dhe “kafenese me te mire”. Nqfse ne nuk u japim shembullin e duhur, si mund te pretendojme qe ata te bejne gjene e duhur?”, ka shkruar ajo.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here