SHBA: Të respektohet vendimi i Kushtetueses për Asociacionin

0

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë u ka bërë thirrje të gjitha palëve që të respektojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Konstatojmë se Gjykata, në mënyrë eksplicite, sqaron se Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe duhet të krijohet, ashtu siç parasheh Marrëveshja e Brukselit, dhe ofron udhëzime për të siguruar që krijimi i tij të bëhet në kuadër të Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës”, thuhet në deklaratën e ambasadës amerikane në Prishtinë.

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here