Rrëzohet aeroplani me 142 udhëtar në Francë

0

Një aeroplan Airbus A320 i kompanisë Germanwings është rrëzuar të martën në Francë në Alpes-de-Haute-Provence, në rajonin e Digne-les-Bains,ka thënë policia dhe Drejtoria e përgjithshme e aviacionit.

Aeroplani u zhduk nga radarët rreth orës 10:40.

Helikopterë të xhandarmërisë janë vënë në kërkim të avionit të rrëzuar

Aeroplani udhëtonte në relacionin Barcelonë – Dusseldorf dhe në ishin 142 udhëtarë e 6 anëtarë ekuipazh, raporton BBC news.

Presidenti francez Francois Holland ka thënë se nuk dihen se si ka ndodhur kjo dhe se mendohet se nuk ka të mbijetuar.

Hollande tha përplasje ishte një tragjedi si dhe bëri thirrje për solidaritet me viktimat, duke shtuar se zona e rrëzimit ishte shumë e vështirë për të hyrë.

Kryeministri francez Manuel Valls tha se ai kishte dërguar ministrit të Brendshëm Bernard Cazeneuve në vendin e ngjarjes.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here