Riza Junuzi: “Nuk jam fajtor, nuk kam bërë tradhti”

0

Riza Junuzi, ka mouar se ka gisht në ndonjë tradhëti sa i takon rastit të Kumanovës. Si i përfolur se ka tradhtuar luftëtarët shqiptarë dy javë më parë në Kumanovë, ai ka bërë një postim në profilin e tij në Facebook. Ai tregon rrethanat se si e ka njohur Mirsad Ndrecajn.

POSTIMI 

Tè nderuar vèllezer dhe motra kudo qè jeni dhe kudo qè jetoni nè gjitha hapsirat shqiptare,mè lejoni qè sè pari tu shprehi ngushèllimet e mija mè tè sinqetra pèr gjith ato familje qè tè dashurit e tyre ran heroikisht né qytetin e Kumanovès,dhe gjith atyre qè sot gjenden nè burgjet e Maqedonis.

Nga pamundèsia pèr ta sqaruar gati dy javé gjith opinionin shqiptarè rreth asaj qé ndodhi nè Kumanovè,qysh mbrèm nè orèt e vona tè natès arrita qè tè largohem nga Maqedoni,dhe dua tè ju them nè ményrèn mè tè sinqert dhe me ndèrgjegjen mè tè madhe dhe pa u fshehur asnjèher rreth tè vèrtetès,jo vetèm tè kèsaj ngjarje,por pèr tèr jetèn time u them se unè Riza Junuzi nuk ndihem fajtorè dhe nuk kam gishtè nè asnjè tradhèti qè dikush pèr interesa klanore pèrmes facebookut dhe gjitha portaleve po mundohet qè djemve tan tua humb vlerèn duke krijuar situata tè tilla. Kurr nè jetèn time nuk kam ditur se çka èsht tradhètia,dhe kurr nè jetèn time nuk e kam tradhètuar askend,dhe çdo minutè té jetès time e kam jetuar me nderè dhe moral duke punuar dhe ngritur zèrin pèr tè drejtat e kombit timè,dhe duke mos u pèrkulur kurr para rezhimit sllavo maqedonè dhe kurr nè shtepin time nuk ka hyr asnjè pagè nga institucionet e Maqedonise,sepse kemi qen tè diskriminuar.

Tash publikisht pèr her tè parè po e them qè unè nè vitin 2001 kam qen pjestarè i UÇK sè bashku me vèllan tim Bekim Junuzin.,ku nè kèt luft kam qen i plagosur dhe nè atè kohé duke kaluar kufirin me Kosovèn,unè dhe disa shoké té tjere jemi ndaluar nga Kfori dhe kemi vuajtur denimin nga dy vite dhe mè shumè,ku nè mesin tonè ka qen dhe Mirsad Ndreca-komandant NATO. Me Mirsadin sè bashku né nje dhom kemi vuajtur denimin né burgun e Dubravés,dhe gjat gjith atyre viteve miqsia joné u bé edhe mè e madhe ku kemi qajt halle dhe derte jo pèr veten tonè por duke èndèrruar njé jeté tè mirè pèr gjith popullin shqiptare.Pas lirimit nga burgu uné me shum shoké tè luftès shkuam pèr ta vizituar Mirsadin ne shtèpin e tije né Gjakové sepse ajè u lirua njè vitè mè vone,ku edhe Mirsadi ka qen shum her né Kumanove pèr ti parè shokèt e idealit.

Prap dua tu them dhe i drejtohem tè gjitha familjeve tè tè gjith té vrarève dhe tè burgosurve,nè veçanti familjes Ndrecaj,sepse Mirsadin e kam pas dy her shokè,dhe dua tu them mos bini preh e manipuluesve tè shqiptarève qè pèrmes internetit mundohen qè vllezèrve qè ranè nè Kumanové tua humbur vlerèn kinse ata né lufté nuk kan hyré me vetèdèshire,por i ka manipuluar dikush dhe du té them qè e keni shum gabim,sepse vetèdija e tyre ka qenè né nivelin mè té lart njerèzor,dhe gjith kète qé ata kan bèr,e kan bèr me vetèdeshirén dhe karakterin heroik tè tyre dhe ne duhet tè krenohemi pèr ta,dhe tani po na mungojnè,sepse ata nuk kan hyr nè Kumanove me urdhèr té askujt dhe nuk jan shitur me para,sepse moralin dhe nderin e tyre nuk ka monedhe qè mund ta blejè,dhe ju shqipfolèsa mos u mundohuni qè keta djem pèrmes facebookut dhe mjeteve televizive tua humbni vlerèn,sepse kèta ranè pèr liri dhe atdhe. Tè gjith kètyre shokève qè ranè dhe atyre qè jan nèpèr burgje do tu qèndroj besnik deri nè vdekje dhe kète do ta dèshmojè koha,dhe me krenarin mè tè lart njerèzore dhe nè asnjè moment nuk do tè fshihem nga askush dhe ballèlart do tu qèndroj akuzave tè pabaza tè njerezve tè kalbur dhe gjakpirès tè shqiptarève. Shum shpejt do tè jem afèr familjes Ndrecaj pèr ti ngushèlluar dhe pèr tu thèn qè mos derdhni lotè pèr birin tonè Mirsad Ndrecaj,Beg Rizaj dhe tè tjerèt sepse trimèria e tyre do vuloset nè gurèt e Kumanovès dhe njè ditè fèmijèt tan do mèsojn nèper libra.

U bèj apel tè gjith atyre qé po meren me komente tè ndryshme ofenduese dhe me akuza tè rènda,njè ditè koha do ju kèrkoj llogari,dhe do ju thot se kujt po i shèrbeni. Mos u merni me mashtrime sepse as nuk keni qen pjes e kèsaj ngjarje dhe kurr nuk i keni njohur kèta trima dhe kurr nuk jeni ulur asnjeher me keta trima,andaj mos u shtirni kunse i keni njohur dhe po kerkoni llogari sepse llogaria i jepet popullit,e ju nuk jeni popull por gjakpirès tè popullit.

Familjare té nderuar tè tè vrareve u apeloje nga zemra qè mos bini preh e ketyre njerzve sepse po ua humbni vlerèn bijve tanè,sepse ata nuk kan ardhur as pèr para dhe askush nuk i ka manipuluar por kan filluar njè organizim pèr tu dal ball fèmijve tanè dhe pèr ta afirmuar dhe ruajtur kombin shqiptaré nga shkeljet qè çdo dit po u bèhen nga ky rezhim sllave. Dhe nè fund po ju drejtohem duke u thèn qè unè Riza Junuzi nuk do ti pèrkulem askujt pèrpos drejtèsis ku njè ditè do tè dalim para ZOTIT pèr ta deshmuar té vèrtetèn. Lavdi gjithé deshmorève té kombit dhe kèt rrugè nuk do ta ndalim kurr nga asnjè regjim.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here