Reali edhe me tej mbetet klubi më i pasur ne botë me 549.5 milion euro të ardhura vjetore!

0

Sipas agjensisë botërore Deloitte,agjensi e cila i llogaritë të ardhurat vjetore të klubeve futbollistike,në 10 vitet e fundit në krye të klubeve më të pasura mbetet edhe Reali i Madridit me një fitim të ardhurash vjetore 549.5 milion  euro në vit.Pas tij renditet Manchester United me 518 milion euro në vit,ndërsa prapa në pozitën e tretë mbetet Bayrni me 487.5,para Barcelonës e PSG.Disa nga ekipet nuk deklaruan të ardhurat vjetore të këtij viti,sikur Manchester City,Chelsea dhe Arsenali.Ndërsa ekipet e njohura italiane mbesin krejt prapa në renditje.Ndoshta mund të thuhet se edhe ekipet e futbollit italian i ka prekur kriza financiare ekonomike.Shifra e të ardhurave vjetore i ekipeve të njohura italiane sillet nga 164 milion-279 milion euro.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here