Reagon Abaz Salihi: Shokët e mi u tradhtuan në Kumanovë

0

Bashkëlufëtari i pjsëmarrësve të luftës s vitit 2001 në Maqedoni, Abaz Salihi, ka kërkuar lirimin e shokëve të tij. Në një reagim për media, ai ka thënë se qëllimi i bashkëluftëtarëve të tij nuk ishte lufta.

REAGIMI

Shokët e mi kanë shku në Kumanovë – jo per te nisur lufte – por per te qene aty ne rast se forcat e ndryshme maqedonase fillojne masaker kunder popullates civile. Ne kishim nje paralajmerim te ketille dhe ata shkuan te ftuar atje nga disa bashkluftetare te luftes se 2001.

Sulmi ka pas me ndodhe edhe po te mos ishin djemte tane atje. Per kete flet edhe numri i madh i viktimave ne radhet e policeve. 8 police te vrare dhe dhjetra te plagosur ne aksion ofanziv ku kundershtari eshte nen rrethim kjo ndodh vetem kur ti pret pak ose aspak rezistence.

Une i kam kalu 3 lufta dhe e di shume mire se ne cfare rrethanash ka numer te madh te viktimave.

Policet nuk kan ba thirrje per dorezim si eshte rendi ne kesi situate, por me te paren kane hapur zjarr. Zjarrit i jane pergjigjur te gjithe qe kane qene aty, ushtare e civil.Samiu, Begu, Mirsadi dhe te tjeret fajin e vetem qe e kane eshte qe kane nodhur ne vend te caktuar ne kohe te caktuar dhe kanë pasur nga nje kallash ne dore. Natyrisht se jane pergjigjur ndaj sulmit.

Riorganizimi i Ushtrise Çlirimtare Kombetare ka filluar pasi qe eshte pare se ne Maqedoni pushteti i perbere prej maqedonasve shoveniste dhe hajdute njekohesisht dhe shqiptareve te cilet jane larguar prej te gjitha idealeve te UÇK dhe vetem mendojne per mireqenjen e tyre dhe interesin e tyre personal, kercenon popullsine shqiptare me shfarosje.

Ne na kane paralajmeruar shoket tane te luftes se 2001 nga Maqedonia se politikanet shqiptare jane te gatshem te flijojne çdo gje vetem per te mbetur ne pushtet. Ne bisedat e shumta, gjithashtu na kane shpjeguar se te gjithe politikanet jane shnderruar ne kliente te grupeve mafioze, punojne me ta dhe per ta.

Ne anen tjeter, dihet shume mire se krimi ne maqedoni eshte plotesisht i kontrolluar nga strukturat shteterore me ne krye Sashko Mijallkov shefin e sigurise se brendshme te Maqedonise vellau i te cilit eshte nje nga mafiozet e medhej ne republiken Ceke ku bashkepunon me disa shqipfoles te zanatit te njejte.

E besa, pas gjithe atyre luftrave dhe vuajtjeve ta leme perseri popullin ne lloç nuk na ka hije.

Mos mendoni, se ne nuk e dime se ne Maqedoni ka filluar te paraqitet nje fryme e cila e sheh Maqedonine si shtet te qytetareve e jo te etnive te ndryshme. Mire boll, ne nuk kemi asgja kunder qe shqiptaret te jene qytetare te barabarte, por kjo nuk i konvenon politikes, ose me mire politikaneve si Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi ne anen shqiptare dhe Gruevskit dhe klikes se tij ne anen maqedonase. Per ta, konflikti etnik eshte situate ideale se ne asi situate me se lehti e kane ti shesin pallavrat e tyre patriotike. Ne nuk jemi te marre, qe te nisim avantura luftarake qe shkojne ne interesin e atyre qe mesetepermi i urejme, shovenistat maqedonas dhe hajnat shqiptare.

Po cka po doni me teper si deshmi per rrenjen e vlerave dhe perdhosjen e dinjitetit te shqiptareve se numri alarmant i madh i luftetareve shqiptare nga Maqedonia ne rradhet e njesive te ndryshme islamike ne Lindjen e Mesme. Kurre ne histori shqiptaret nuk kan qene vullnetare ne anen e gabuar te historise, kur nuk kane sherbyer per nje ideologji e cila eshte ne kundershtim te plote me çdo parim qe e bën shqiptarin shqiptar. Mirepo, mjerimi i krijuar per shkak te politikes dhe humbja e çdo shprese i shtyn te rinjte te kerkojne kuptim per jeten edhe aty ku nuk duhet.

Shoket e mi kane qene viktima te nje tradhetie dhe komploti shume te sofistikuar por kjo nuk do te thote se ata kane faj per dicka. Ata jane nisur atje per nje mision shume fisnik dhe ne nuk do ti lame ne balte. Porosia ime per autoritetet ne Maqedoni eshte qe sa me shpejt ti lirojne dhe pastaj nese duhet fillojme process gjyqsor ta shohim se si kane rrjedhe ngjarjet ne Kumanove. E nese jo, me vjen keq por nuk do te leme gurre pa rrokullisur per ti liruar ne vet.

Çfare atentatesh e sulmesh kunder institucioneve!!! Keto akuza te fabrikes propagandistike te Mijallkovit, i deshmojne te gjitha qe i thash me lart. Po cfare institucionesh ka ne Kumanove, ka nje banje – aq.Sami Ukshini e Beg Riza ose Une me vendos bomba neper kopshte te femijeve ose neper shkolla?????Sa per institucione e objekte me vlere ne i dime ku jane ato, e dime edhe qeveria ku eshte, edhe aeroporti edhe rafinerija edhe shume objekte dhe adresa private ku ka caqe te vlefshme. Shpresoj se nuk ka me ardhe puna qe ti hapim librat dhe cdo gje do te perfundoje ne menyre te civilizume.
Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/ekskluzive-flet-per-express-abaz-salihi-shoket-e-mi-u-tradhtuan-ne-kumanove-100465/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here