Qyteti kanadez ngjyrë rozë (FOTO)

0

rozaa

rozaaa

Po bëjnë xhiron e botës në rrjetet sociale fotot e qytetit kanadez të Iqault, kryeqendra e ishullit Baffin, i cili është mbështjellë nga një dritë e pazakontë ngjyrë rozë.

Nuk bëhet fjalë për ndonjë filtrim ose efekt optik, por është një fenomen i gjithi natyral që krijon në atmosferë një ngjyrë të tillë dhe që verifikohet kur rrezaton dielli apo kur perëndon.

Drita filtrohet nga kristale të akullta dhe nga pluhuri i pranishëm në ajër, që mbajnë dritën blu, duke lënë të kalojë atë rozë. Pastaj është edhe bora e pranishme që krijon këtë atmosferë magjike.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here