Putin falënderon Bidenin për iniciativën, i shkon në takim me kohë, për herë të parë

0

Presidentët e SHBA dhe Rusisë filluan bisedimet të mërkurën në Villa Grange të Gjenevës. Para se të hynin në vilë, të dy presidentët shtrënguan duart. Takimi duhet të zgjasë katër deri në pesë orë dhe të dy udhëheqësit synojnë të largohen për në vendet e tyre menjëherë pas tij.

“Z. President, unë dua t’ju falënderoj për iniciativën për t’u takuar sot,” tha Vladimir Putin, i ulur pranë Bidenit, pranë të cilëve qëndronin ministrat e jashtëm të të dy vendeve , Sergei Lavrov dhe Antony Blinken.

Joe Biden tha se ai do të përpiqej të identifikonte fushat e bashkëpunimit dhe interesave të përbashkëta me presidentin rus. “Është gjithmonë më mirë të takohemi ballë për ballë”, tha Biden.

Një korrespondent i BBC në Moskë tha se Putini kishte arritur në kohë për herë të parë.

“Ai zakonisht pëlqen të lërë njerëz, madje edhe papën, duke e pritur atë”, shkroi korrespondenti i BBC.

Raundi i parë i bisedimeve midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit amerikan Joe Biden përfundoi pas gati dy orësh, njoftoi në ndërkohë agjencia e lajmeve TASS, duke cituar zëdhënësin e Kremlinit, Dmitry Peskov.

Të dy udhëheqësit do të bëjnë një pushim të shkurtër përpara se të takohen përsëri në një përbërje më të gjerë, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

Para takimit presidentët Biden dhe Putin qëndruan përpara shtypit së bashku me Presidentin Zviceran Guy Parmelin, i cili u uroi atyre bisedime të frytshme në interes të dy vendeve të tyre dhe botës. .

Përpara takimit Biden-Putin autoritetet ruse kanë njoftuar se po kryejnë stërvitjen më të madhe ushtarake në Paqësor që nga Lufta e Ftohtë. Ushtrimi po kryhet jo shumë larg nga Hawaii dhe do të kryhet në anije sipërfaqësore, aeroplanë anti-nëndetës dhe avionë ushtarakë me distancë të gjatë. Prandaj, Shtetet e Bashkuara ngritën avionët e tyre ushtarakë F-22 Raptor të Dielën, por avionët rusë nuk hynë në zonën amerikane, raporton CBS.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here