Policia gjermane ka ndaluar liderin e Katalonisë, Carles Puigdemont

0

Ish lideri katalanas, Carles Puigdemont është ndaluar nga autoritetet policore në Gjermani.

Ai ishte duke udhëtuar për në Belgjikë, pasi la Finlandën, për t’i shpëtuar arrestimit, por nuk ia doli të mbërrijë në destinacion.

Puigdemont u arrestua pas lëshimit të një urdhër-arresti europian nga ana e autoriteteve spanjolle. Ish lideri dhe politikani katalanas akuzohet për keqpërdorim të fondeve dhe nxitje të rebelimit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here