Po vazhdon protesta e ish ushtarëve të UÇK-së kundër Gjykatës Speciale

0
Protesta kundër themelimit të Gjykatës Speciale, ka filluar në sheshin “Skënderbeu” të kryeqyteti.
Shumë qytetarë, pavarësisht reshjeve të shiu, janë mbledhur përpara Tetarit Kombëtar në Prishtinë të thirrur nga organizatat e dala nga lufta e UÇK-së.

Ata po protestojnë kundër themelimit të Gjykatës Speciale dhe dënimit të pjesëtarëve të luftës së fundit në Kosovë në rastin “Drenica”.
Protestuesit po mbajnë në duar flamuj kombëtarë dhe po brohorisin UÇK. Po ashtu, ata disa herë kanë thirrur edhe emrat e komandantëve të dënuar në rastin “Drenica”, Sami Lushtaku dhe Sylejman Selimi. Kjo protestë është mbështetur edhe nga partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje! dhe Nisma për Kosovën dhe një grup studentësh të UP-së.
index
656X37364974Ballina_1

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here