Pesë vjet pas incidentit, si jeton Michael Schumacher sot

0
(FILE) A file picture dated 30 August 2012 of German Formula One driver Michael Schumacher of Mercedes AMG during the press conference at the Spa-Francorchamps race track in Belgium. Record Formula One world champion Michael Schumacher will continue his recovery at home from injuries suffered in a ski accident late last year, his management said 09 September 2014. The German seven-time Formula One champion fell and hit his head on a rock while skiing in Meribel resort on December 29. He underwent two operations before being placed in an induced coma, from which doctors at Grenoble University Hospital Centre began slowing waking him in late January. EPA/VALDRIN XHEMAJ

“Kështu jeton Schumacher sot”! Me këtë titull, kopertina e prestigjiozes “Bild” rindez shpresat e lexuesve të saj për një rifillim të mundshëm të kampionit të Formula 1, pesë vjet nga incidenti i tmerrshëm në pistën e skive në Meribel në Francë dhe vetëm pak ditë në prag të 50-vjetorit të tij të lindjes.

Rreth 10 “ekspertë të rehabilitimit” – përfshirë fizioterapistët, infermierët dhe kujdestarët – ndihmojnë familjen Schumacher për të asistuaar Michael.

Në pesë vitet e fundit, zyra e vjetër e Schumit është shndërruar në një dhomë spitalore super të pajisur. “Asgjë nuk është marrë për të shpejtuar shërimin e Schumacher”, – thotë Bild, i cili raporton se, ndër të tjera, Michael dëgjon zhurmën e makinës së tij të vjetër të garave. “Pyetjes se si Schumacher është sot, nuk ka përgjigje të shpejtë”, thotë Bild, duke shtuar se kampioni i Ferrarit nuk është më në rrezik për jetën.

“Por ka një arsye pse Schumacher nga aksidenti i pesë viteve më parë nuk është më në gjendje të dalë në publik,” shkruan tabloidi, duke lënë një atmosferë të misterit.

Prandaj gazeta e përditshme gjermane pasqyron mendimin e një neurobiologu të Max-Planck Institut, Tobias Bonhoeffer, i cili thotë se “në përgjithësi këputja e indeve nervore në tru apo palcës kurrizore nuk mund të riparohet. Ky është dallimi me të gjitha indet e tjera njerëzore të tilla si lëkurë apo mëlçisë, qelizat e të cilave rigjenerohen”, dhe se në qoftë se në disa raste të caktuara incidentesh, disa qeliza zëvendësojnë punën e atyre të dëmtuara, “në rastin e një dëmtimi të rëndë në tru, si ai që me sa duket i ka ndodhur Schumacher, nuk ka qeliza nervore të mjaftueshme që mund të bëjnë punën e të tjerëve”.

Për gruan e Schumacher, Corinna, “unë kam një konsideratë të lartë, – thotë shkencëtari, – dhe ajo është për t’u admiruar për mënyrën se si e përballon këtë situatë të vështirë dhe për mënyrën se si nuk komunikon asnjë informacion mbi shëndetin e Michael Schumacher”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here