Përfundojnë bisedimet Serbi-Kosovë pa ndonjë rezultat

0

Nga e hëna, ekipi negociator i Kosovës ka qëndruar në Bruksel, ku ka zhvilluar takime me palën serbe në kuadër të dialogut për normalizim të marrëdhënieve.

Përgjatë tri ditëve, dy palët kanë diskutuar për Asociacionin e komunave serbe, energjinë, urën në Mitrovicë, pikat e përbashkëta kufitare dhe lirinë e lëvizjes, shkruan Indeksonline.

Për mbarëvajtjen e bisedimeve, në një prononcim ka dhënë detaje shefi i Negociatave me Serbinë, Avni Arifi.

Ai, për Indeksonline, ka theksuar se nuk ka pasur asnjë progres në raundin e fundit të bisedimeve.

“Dje kanë përfunduar takimet dhe ne po kthehemi. Tash mundem vetëm të konstatoj se asnjë progres nuk është arritur”, ka thënë Arifi.

Kujtojmë se para këtij raundi, për herë të fundit dy palët kishin caktuar takim më 16 janar, por që u anulua për shkak të vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanovic në veri të Mitrovicës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here