Për një gjumë të mirë, konsumoni mjaltë

0

Mjalti ka shumë efekte pozitive për shëndetin tonë. Një nga këto është edhe përmirësimi i cilësisë së gjumit.  Mungesa e gjumit mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore siç janë: tensioni i lartë, diabeti i tipit 2, artriti dhe sëmundjet e zemrës.

Nëse konsumoni një lugë çaji me mjaltë përpara gjumit, do të rritet lehtë nivelin e insulinës, e cila ndihmon në çlirimin e hormonit tryptophan.

Po ashtu mjalti ndikon edhe në përmirësimin kënaqësisë dhe gëzimit si dhe melatoninës, hormoni i gjumit të mirë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here