Pandeli Majko kandidat për zëvendës të Ban Ki Moonit

0

Ish kryeministri i Shqipërisë Pandeli Majko, është kandidat për sekretar të përgjithshëm të OKB-së. Sipas njoftimeve Ban Ki Moon do të zëvendësohet nga një evropian dhe në mesin e disa kandidaturave është edhe Majko. Veq Majkos për këtë post do të kandidojnë edhe kryeministrja aktuale e Danimarkës, Helle Thorning-Schmidt,  zv.kryeministri sllovak, Miroslav Lajcak, shefja e diplomacisë kroate, Vesna Pushiç dhe Drejtoresha e UNESCO, bullgarja, Irina Bokova. Burime ndërkombëtare e favorizojnë kryeministren daneze për zëvendësuesen më të mundshme të Ban-Ki Moonit. Pandeli Majko ishte i propozuar me herët nga vet ndërkombëtarët si zëvendësndihmës sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here