Opozita mohon se Murat Jashari e Rexhep Qosja janë kandidatë për president nga ta

0

Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë mohuar se akademik Rexhep Qosja apo Murat Jashari janë kandidatë të opozitës për president.

Përfaqësuesit e këtyre subjekteve politike kanë thënë se çështjen e kandidaturës për president opozita ende nuk e ka diskutuar. Sipas tyre, tani primare për ta është çështja e dorëheqjes së Qeverisë, shkruan ‘Epoka e re’.

“Subjektet opozitare deri tash nuk kanë diskutuar asnjëherë çështjen e një kandidature për president që do të vinte nga opozita. Në momentin kur çështja e zgjedhjes së presidentit të ri të vijë në agjendën e Kuvendit, ne do ta diskutojmë dhe do të vendosim”, ka thënë për Epokën e re, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi.

Edhe zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj, e ka thënë të njëjtën gjë kur është pyetur nga Epoka e re për këtë çështje.

“Opozita deri më sot nuk ka folur për një kandidat të saj për president. Të gjitha njoftimet për kandidatin e opozitës, se do të jetë ky apo do të jetë ai, janë spekulime”, ka thënë Nitaj.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here