Nis “Nata e zjarreve” në Prekaz

0

Në Prekaz të Skenderajt po mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve”. Persona me uniforma të UÇK-së kanë ndezur flakadanë për nder të këtij manifestimi i cili mbahet për çdo vit është tradicional.

Ata pas ndezjes së flakadanëve kanë nderuar të rënët e Jasharajve në Prekaz dhe tek kulla e komandantit legjendar Adem Jashari.

Ky manifestim është i treti me radhë dhe i fundit për nder të “Epopesë së UÇK-së” që fillon më 5 mars, pikërisht ditën kur më 5 mars 1998 ka filluar beteja mes Jasharëve dhe policisë dhe ushtrisë serbe.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here