NASA ka publikuar fotografinë e parë nga Marsi

0
Anija kozmike InSight i mbijetoi udhëtimit dhe “shtatë minutave terrori” që erdhën pasi u përplasën me atmosferën e Marsit. Gjithashtu u arrit të preket me sukses sipërfaqja e tij.
Një ulje në Mars është ndër operacionet më të rrezikshme në dritën e hapësirës: njerëzit janë përpjekur të arrijnë në sipërfaqen e planetit të kuq 17 herë dhe dështuan 10 herë, transmeton lajmi.net

Por ulja ishte e përsosur, me dy anije dhe satelitët që komunikuan përsëri me Tokën pas zbritjes në planetin e kuq.

Inxhinierët e NASA-s në kontrollin e misionit në Laboratorin e Kalifornisë shpërthyen në brohoritje dhe duartrokitje pasi dy satelitë që kishin ndjekur InSight raportuan se kishin arritur pa incidente.

Falë kësaj, ata arritën të realizojnë edhe fotografinë e parë nga planeti i kuq, në të cilën shihen disa grimca, për të cilat nuk dihet shumë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here