Mediat sportive evropiane: Ne kemi kampionët e Evropianit-Simon Kjaer dhe mjekët

0

Gazetat evropiane reagojnë ndaj kolapsit të Christian Eriksenit gjatë lojës së Danimarkës me Finlandën ndërsa ato i vlerësojnë si mrekulli mjekët dhe kapitenin Simon Kjaer për shpëtimin e jetës së mesfushorit.

Mesfushori i Danimarkës u rrëzua në fushë dhe i duhej një CPR shpëtuese.

Gazeta spanjolle “Marca” vlerësoi punën e mjekëve që i shpëtuan jetën Eriksenit, dhe aktin e kapitenit të Danimarkës Simon Kjaer i cili u përshëndet për pjesën e tij në ndihmën e shokut të skuadrës.

Ish-mesfushori i Tottenhamit papritmas ra në tokë afër fundit të pjesës së parë dhe iu dha CPR nga kapiteni dhe mjekët për 13 minuta para se të dërgohej në spital. Eriksen ishte me vetëdije kur u largua nga toka dhe kuptohet se u kishte folur shokëve të tij të ekipit nga shtrati i tij në spital.

Gazeta spanjolle “Marca” përshëndeti heroizmin e mjekëve që i shpëtuan jetën Eriksenit. Titulli i tyre lexonte: ‘Ne kemi kampionët e EVropianit: Mjekët’.

Në Itali, ku Eriksen luan futboll për Inter Milan, “Corriere dello Sport” shkroi: ‘Mrekulli në Kampionatin Evropian – Eriksen shembet në fushë: shpëtohet nga ndërhyrja e Kjaer dhe nga defibrilatorët.’

Kapiteni i Danimarkës Simon Kjaer luajti një rol heroik në shpëtimin e shokut të tij të skuadrës duke pastruar shpejt rrugët e frymëmarrjes dhe duke i dhënë CPR para arritjes së mjekëve.

Kjaer gjithashtu udhëzoi shokët e tij të tjerë të ekipit të krijonin një “muri të gjallë” rreth Eriksenit në mënyrë që ai të kishte sa më shumë privatësi të ishte e mundur ndërsa merrte trajtim.

Mediumi tjetër italian “Tuttosport” shkroi: ‘Chris, ne jemi me ty’

Shoku i skuadrës së Eriksenit në Inter, Romelu Lukaku i kushtoi dy golat e tij në fitoren 3-0 të Belgjikës ndaj Rusisë më vonë të shtunën në mbrëmje.

Sulmuesi vrapoi drejt kamerave televizive dhe bërtiti: ‘Chris, Chris, unë të dua’ para se më vonë t’i bënte nderime mesfushorit në intervistën e tij pas ndeshjes.

Loja e Danimarkës rifilloi në orën 7.30 pasdite në Mbretërinë e Bashkuar pasi lojtarët thuhet se kishin folur me Eriksenin dhe ishin siguruar për mirëqenien e tij.

Në Francë, gazeta kryesore “L’Equipe” kishte titullin: ‘Një ndeshje për jetën’ dhe komentoi se si loja ishte në gjendje të rifillonte pavarësisht ngjarjeve dhe ku Danimarka humbi me rezultat minimal.

Mediumi portugez “A Bola” këmbënguli gjithashtu: ‘Nuk do të jetë kurrë vetëm një lojë’.

Danimarka pritet të përballet me Belgjikën më 17 qershor përpara se të luajë meRusinë në ndeshjen e tyre të fundit në grupe më 21 qershor.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here