Maqedoni:Ali Ahmeti propozon grup punues,Zaev qeveri teknike,ambasadorët dëgjojnë

0

Pas një pushimi të shkurtër, bisedimet vazhdojnë, por liderët e partive në Maqedoni mbeten në pozicionet e tyre.

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti propozoi formimin e një grupi punues për të zgjidhur krizën politike në vend, dhe me anë të kësaj faze do të kishte zgjidhur të gjitha problemet. E njëjta gjë u pranua nga kryetari i VMRO-DPMNE, Nikola Gruevski, transmeton TetovaSot.

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev këmbëngul për një qeveri kalimtare që do të organizojë për zgjedhjet.

Për LSDM-në është e papranueshme që të krijohen grupe punuese dhe ata e shohin pse ka problem për të ngritur një qeveri kalimtare që do të organizojë zgjedhjet në qoftë se Nikolla Gruevski është i bindur se ai ka mbështetjen e popullit.

Ambasadori Aivo Orav dhe takimi Jess Bailey vetëm kanë dëgjuar pikëpamjet e liderëve politikë dhe pozitat e tyre./TetovaSot/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here