Kur u rrëzua Nikolae Çaushesku dhe kur u hyri frika komunistëve

0

Presidenti komunist i Rumanisë, Nikolae Çaushesku rrëzohet nga Ion Iliesku  pas ditëve konfrontimesh të përgjakshme pikërisht më 22 dhjetor 1989. Çaushesku dhe gruaja e tij, Elena, ikin nga Bukureshti me një helikopter ndërsa protestuesit shpërthejnë në brohoritje. Më pas çifiti Çaushesku ndalohen nga ushtria; ditën e Krishtlindjeve, gjykohen, dënohen me vdekje nga një gjykatë ushtarake nën akuza për gjenocid, dhe ekzekutohen. Lajmi mbi vrasjen e tyre shtoi shqetësimet mes udhëheqësve të mbetur komunistë në

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here