Ja sa sheqer përmbajnë disa nga frutat që konsumojmë

0

Mangot

Mangot kanë fibra dhe vlera të tjera ushqyese që i duhen trupit tuaj. Por, një mango përmban rreth 45 gramë sheqer dhe nuk është e këshillueshme ta hani të gjithën. Mund të hani disa feta dhe pjesën tjetër e ruani për më vonë.

Rrushi

Një filxhan me rrush përmban afërsisht 23 gram sheqer. Prandaj, hajeni në sasi të vogël.

Qershitë

Mbani nën kontroll sasinë e qershive që hani, sepse një tas qershi përmban 18 gram sheqer.

Dardhët

Një dardhë mesatare ka 17 gram sheqer. Mund të hani vetëm gjysmën shoqëruar me kos, ose sallatë.

Shalqiri

Një shalqi mesatar ka rreth 17 gram sheqer. Ai ka sasi të madhe uji që bën mirë për organizmin, por mos hani më shumë se dy feta, për të ulur rreziqet që paraqet sheqeri.

Fiqtë

Edhe fiqtë përmbajnë sasi të lartë sheqeri. Për ta balancuar atë, mund ta konsumoni shoqëruar me djathë dhie.

Bananet

Një banane mesatare ka 14 gram sheqer. Bananen mund ta hani shoqëruar me drithëra.

Frutat me më pak sheqer

 Avokadot

 Një avokado ka vetëm gjysmë gram sheqer. Megjithatë, ato janë të pasura me shumë kalori, prandaj nuk është mirë t’i konsumoni çdo ditë.

Guavas

Përmbajnë 5 gramë sheqer dhe rreth 3 gram fibra. Mund të përgatisni smooth me guavas pa hequr lëkurën.

Mjedrat

Një filxhan mjedra përmban 8 gram fibra dhe 5 gram sheqer. Fibrat ndihmojnë tretjen dhe ju japin ndjesinë e ngopjes.

Luleshtrydhet

Një filxhan luleshtrydhe ka vetëm 7 gram sheqer. Mund t’i shtoni ato në sallata të ndryshme.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here