ISIS u bënë thirrje muslimanëve në Evropën perëndimore të rinisin aksionet terroriste

0

Sipas një mesazhi zanor të lancuar në internet një zëdhënës i grupit islamik ISIS,u bënë thirrje grupeve gjihadiste në Evropën Perëndimore që të nisin aksione të reja terroriste pas sulmit të zhvilluar në redaksinë « Charlie Hebdo » të Parisit më 7 janar të këtij viti. »Ne betohemi ndaj qendrave krishtere që do të ju bëjmë të jetoni në gjendje terrori,frike dhe pasigurie ».-thotë në ffjalimin e tij zëdhënësi i ISIS-it  Abou Mohammad al-Adnani. »Ju asgjë ende s’keni parë » vazhdon ai në videon e lancuar në internet.Ai i konsideron « armiq » të gjithë ata musliman të cilët kanë mundësi të hakmerren në të krishterët dhe nuk e bëjnë.

Ai ndër të tjera i përshëndet sulmet e zhvilluara në Francë ,Belgjikë dhe Australi./AFP /

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here