Iku me familje nga Boko Harami, 10 vjeçari bëhet yll shahu në SHBA

0
Nine-year-old Tani Adewumi was hoping to defend his title this weekend at the New York State Scholastic Chess Championship. The tournament was canceled due to Coronavirus. When Tani won the primary school division in 2019, he was living with his family in a homeless shelter.

Tanitoluwa Adewumi, i njohur si Tani, dhe familja e tij, ikën nga atdheu i tyre, Nigeria, më 2017, pasi u ndien të rrezikuar nga militantët e Boko Haramit.

Ata u vendosën në një qendër për të pastrehët në Nju-Jork, ku Tani, tash 10-vjeçar, pa për herë të parë një fushë shahu.

Sot, Tani është një prej yjeve më premtuese të shahut në botë, dhe tashmë ka në koleksion një mori trofesh.

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here