Humb jetën në aksident trafiku matematikani John Nash

0

John Nash, matematikani nobelist, jeta e të cilit është portretizuar në filmin “Beautiful Mind”, ka mbetur i vdekur bashkë me bashkëshorten e tij Alicia pas vetura taksi në të cilën kanë qenë ata ka pësuar aksident.

Matematikani është i njohur për punën e tij në për lojën e teorisë, dhe fitoi çmimin Nobel për Ekonomi në vitin 1997.

Zbulimi i tij i madh në matematik – dhe vuajtjet e tij nga skizofrenia – janë edhe në qendër të filmit të lartcekur.

Russell Crowe, i cili e portretizon atë në film ka cicëruar në Twitter: “Jam i tronditur…Shpirti i im është me Johnin dhe Alician si dhe familjen. Një partneritet i mahnitshëm. Mendje e ndritur, shpirt i ndritur”.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here