Hakmarrje e shtetit jordanez mbi ISIS-in (video)

0

Pasi shteti islamik dogji të gjallë pilotët jordanez Martyra Moaza, Mbreti Abdullah II shkoi personalisht për të marrë hak për aktin e pamëshirshëm.

Forcat ajrore jordaneze vranë 55 terroristë përfshirë edhe udhëheqësin e tyre të njohur si ‘Princi i Ninivë’, transmeton Indeksonline.

Pas një misioni të suksesshëm të njohur si operacioni Martyr Moaza, Jordania ka lëshuar një video që tregon se si aeroplanët luftarakë përgatiteshin për sulme kundër shtetit islam në Siri.

Reportazhi i luftës i quajtur “Ky është vetëm fillimi, ju do ti njihni Jordanezët” u publikua në televizionin shtetëror , ku tregon ushtarët me uniformë në bazën e të dhënave Muwaffaq Salti dhe raketat e lëshuara nga aeroplanët me mesazhe të shkruara në arabisht.

Në një shkruhej: “Për ju, armikun e Islamit”.

Në videon e publikuar janë dëgjuar goditjet ajrore se si kanë vazhduar derisa ata janë eliminuar, dhe gjithashtu tregon pilotin i cili mban mbishkrimin: ‘Mos mendoni se Zoti është në dijeni të asaj që bëjnë njerëzit e këqij’.

Si pjesë e një koalicioni të udhëhequr nga SHBA-të, Jordania deri më tani ka sulmuar vetëm objektivat në Siri, por tani po sulmojnë fortesat terroriste në Irak, tha ministri i jashtëm jordanez Nasser Judeh, transmeton Indeksonline.

Le të shkojmë deri në fund, ne do ti ndjekim ata dhe do ti gjejmë kudo që janë- tha Judeh për Fox News./Indeksonline/

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here