Gruevski njoftoi dorëheqjen: Zgjedhjet duhet të mbahen më 24 Prill, nuk ka justifikime

0

Lideri i VMRO-DPMNE dhe kryeministri i deritanishëm Nikolla Gruevski përmes një konference të jashtëzakonshme nga qeveria ka njoftuar dorëheqjen e tij nga posti i kryeministrit.

“Siç e dini edhe vetë dhe e ndjeni se vendi është shumë i zhytur në krizë politike. Verën e kaluar, katër partitë politike nënshkruan një marrëveshje për të kapërcyer krizën.

Ne kemi bërë shumë kompromise, ne e bëmë atë me vetëdije dhe për të mirën e vendit. U zgjodh Prokurori Special, angazhimi ynë ishte plotësuar në përgjithësi, u zgjodhën edhe anëtarët e KSHZ-së, angazhimi ynë ishte mbushur plotësisht, ligji zgjedhor është ndryshuar në përputhje me kërkesën e opozitës, angazhimi ynë ishte i mbushur plotësisht. Zgjedhjet duhet të mbahen më 24 prill, tani duhet të përmbushet ky detyrim. Për fat të keq, deklaratat e fundit të LSDM-së e kundërshtojnë këtë, dhe për këtë arsye mbahet peng shteti. Marrëveshja përfshin edhe tërheqjen e përkohshme të kryeministrit, njëqind ditë para zgjedhjeve. Unë qëndroj prapa kësaj pjese të marrëveshjes, dua që më në fund të mbetet gjithçka prapa nesh dhe unë dua që vendi ynë të ecë përpara dhe të zhvillohet, njofton TetovaSot.

Nesër në mëngjes, unë do të dërgoj letrën time të dorëheqjes të kryetarit të Qeverisë e cila do të jetë efektive në njëqind ditët nga data e zgjedhjeve.

Fitorja më e mirë gjatë kësaj fushate të ndyrë kundër Maqedonisë zgjidhet me zgjedhje që nuk do të japin asnjë justifikim nga askush, fitore e madhe do jetë me ju dhe zgjedhjet e ardhshme. Partia ime dhe unë personalisht qëndrojmë në këtë marrëveshje, sepse ne besojmë tek ju, e drejta juaj është se kush do të udhëheqë këtë vend, ju popull i Maqedonisë. Unë e bëj këtë për ju, sepse unë besoj në ju, vendimin dhe vlerësimin tuaj,” tha kryeministri i deritanishëm Nikolla Gruevski./TetovaSot/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here