Greqi: Romi rrëfen përdhunimin e vajzës me aftësi të kufizuara së bashku me shqiptarin

0

Tre ditë pasi përdhunoi dhe hodhi në det studenten greke 21-vjeçare Eleni Topaludhi, shqiptari Aleksandër Luca është përfshirë në një tjetër akt tronditës.

Sikurse raportojnë mediat greke, i riu që aktualisht ndodhet në qeli si një nga dy të arrestuarit për vrasjen e studentes, dyshohet i përfshirë edhe në abuzimin seksual të një vajze tjetër me aftësi të kufizuara.

Aleksandër Luca së bashku me një 23-vjeçar rom dyshohet se kanë abuzuar me 19-vjeçaren me aftësi të kufizuara dhe tashmë janë të dy të arrestuar.

Shqiptari mohon që të ketë abuzuar seksualisht me vajzën dhe shton se gjithçka është sajesë e 23-vjeçarit rom, i cili po përpiqet të fajësojë atë.

Dëshmia e tij bie desh me atë të romit të akuzuar edhe vajzës me aftësi të kufizuara.

Media greke “Star” ka publikuar dëshminë e një tjetër romi, që sipas hetuesve ka qenë prezent gjatë përdhunimit.

Ai ka deklaruar:

Hoqi pantallonat e tij dhe çuan në rërë. Vazhdoi të më thoshte të largohesha. Ai e goditi me disa shpulla në fytyrë, e kapi nga flokët dhe e detyroi atë të… Ajo u mundua të rezistonte me duart e saj, por…”

Avokatja e vajzës, Maria Krikopoulou, ka deklaruar:

Abuzimi është bërë në dy faza. Herën e parë, shqiptari dhe bashkëpunëtori i tij ndaluan, sepse i ndërprenë. Më pas, e morën dhe e futën në makinë, e më pas shkuan në një vend të largët”.
Krikopoulou tha se vajza shkonte në të njëjtën shkollë me vëllain e djalit rom që abuzoi me të, ndërsa të rinjtë i njihte pasi mblidheshin zakonisht nëpër sheshe ku dëgjonin muzikë.

Ajo ka shtuar se e reja nuk mund të reagonte pasi ndaj saj u ushtrua dhunë dhe nuk mund të bënte rezistencë.

Dy ekspertë kibernetikë janë përpjekur të hapin edhe laptopin e dy të akuzuarve për vrasjen e studentes greke, megjithatë nuk ia kanë arritur.

Manolis Sfakianakis, ekspert i nivelit të lartë për sigurinë kibernetike tha:

“Nuk mund të hapet një kompjuter portativ nëse është i koduar. Askush në botë nuk mund ta hapë atë nëse është bërë kriptimi i nivelit të lartë.”

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here