Gazetari Milaim Zeka nga Kumanova u qon “të fala” mediave shqiptare të Kosovës dhe Shqipërisë

0

Gazetari Milaim Zeka po qëndron në Kumanovë.Një pjesë të përshtypjeve të tij nga ky qytet që para disa ditësh ishte i përfshirë nga luftimet në mes “grupit të armatosur” nën emrin e UÇK-së dhe ushtrisë e policisë maqedone Milaim Zeka e ndau me lexuesit e tij në rrjetin social Facebook.Ja postimi i plotë i tij i shoqëruar edhe nga foto:

“Kumanova- ftyra reale e pushtetit maqedon
Sot ka qene nje dite e rende. Ate qe kam pare sot, me ka kujtuar fotografite e tmerrit te luftes ne Kosove. Pamje te tilla kam pare edhe ne Vukovar. Ne dy rastet e para ka qene agresori serb kunder shqiptareve dhe kroateve. Kam regjistruar rrefime te tmerrshme. Dhe nga kush? Nga gra te moshuara dhe femije, qe ishin trajtuar si terrorist. Kam degjuar histori tmerri edhe nga njerez te verber. Kush i bente keto? Policis kunder qytetareve te saj. Po kam degjuar edhe per polic te sjellshem shqiptare dhe maqedon, te cilet jane sjellur njerezisht. Madje disa police shqiptare, kane shpetuar edhe jetera njerezisht.

11119796_10153205784100306_1990145633096025538_n
Krejte ne fund arrita te intervistoja edhe Zamiren, vajzen gjashte vjecare, qe u be e njohur ne gjithe boten, me ata syte e saje te perlotur.
Me lejoni qe permes rrejteve sociale t i postoj disa fotografi, dhe t u them se popullata e Lagjes se Trimave ne Kumanove, ka nevoje per ndihma…”

Ndërsa Milaim Zeka ka edhe një porosi për mediat shqiptare:

11220072_10153205784255306_2249995567262121674_n

“Sa km eshte Prishtina me Kumanoven dhe Tirana me Kumanoven?
Kjo pyetje shkon per ata kolege gazetare qe zgerdhihen duke shkuar ne Beograd, e nuk po shkojne me raportu nga vendi i ngjarjes.
Ku jane mediat tona?”

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here