FOTO-HISTORI: Ahmet Zogu i pret futbollistët e Shqipërisë

0

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll ka ekzistuar edhe kur Ahmet Zogu ka qënë Kryeministër i Shqipërisë në vitin 1924. Kjo sipas një fotografie të postuar nga zëdhënësja e Federatës Shqiptare të Futbollit, Jona Dervishi. “Ahmet Zogu pret ekipin kombetar te futbollit!”, ka shkruar ajo. Aty duket ekipi i rreshtuar para Ahmet Zogut. FSHF-ja u krijua më 30 Qershor 1930 dhe Shqipëria priti 16 vite për të luajtur ndeshjen e parë ndërkombëtare, duke debutuar kundër Jugosllavisë në 1946.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here