Eliza Dushku merr dëmshpërblim 9.5 milionë dollarë pasi ishte ngacmuar seksualisht

0
FILE - In this Sunday, April 22, 2018 file photo, producer Eliza Dushku attends a screening of "Mapplethorpe" at the SVA Theatre during the 2018 Tribeca Film Festival in New York. CBS reached a $9.5 million confidential settlement last year with actress Dushku after on-set sexual comments from Michael Weatherly, star of the network's show "Bull," made her uncomfortable. CBS confirmed the settlement Thursday, Dec. 13, 2018. (Photo by Brent N. Clarke/Invision/AP, File)

Eliza Dushku, aktorja amerikane me prejardhje shqiptare, ka marrë dëmshpërblim prej 9.5 milionë dollarë nga CBS, pasi kur luajti në shfaqjen, “Buffy the Vampire Slayer” dhe “Bring It On”, e më pas nënshkroi me CBS, të luajë një rol në serialin “Bull”, ajo u ngacmua seksualisht nga një aktor.

Në fakt, ajo ka hequr dorë prej padisë për ngacmim seksual nga Michael Weatherly, i cili luan rolin kryesor në projektin e lartcekur filmik. Shuma është paguar pas marrëveshjes dhe se ajo është e barabartë me shumën që do të merrte një anëtare e serialit në katër sezone, transmeton Koha.net.

Dyshja u bashkua me ekuipazhin në mars të vitit 2017 në tri episode dhe ishte planifikuar që 37-vjeçarja të bëhet anëtare e rregullt e ekipit.

Supozohet se komentet e pakëndshme të Weatherlyt mbi pamjen, përdhunimin dhe historitë, bënë që ajo ta lë serialin e zemëruar me sjelljen e aktorit.

Ai kërkoi falje për sjelljen dhe tha se nuk e kishte seriozisht me fjalët që i kishte përdor gjatë komunikimit me aktorin shqiptar.

Kjo “marrëveshje” erdhi pasi drejtori i CBS-së, Les Munves, u largua pas disa akuzave për abuzim seksual.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here