E mbushën Kosovën medalje, vëlla e motër

0

Xhudistët Akil dhe Nora Gjakova janë shpallur sportistët më të mirë për këtë vit nga “Grupi KOHA”, në ceremoninë e 20-të jubilare të ‘Sportistit të Vitit’.

Të mërkurën, në ambientet e hotelit “Emerald”, familja e xhudistëve Gjakova u dallua nga juria profesionale, në një befasi për të pranishmit, duke ndarë çmimet për Norën e Akilin, në të njëjtën kohë.

Akili e pati vitin më të suksesshëm në karrierë, në kategorinë deri në 73 kg. E fitoi titullin e Evropës në Grupmoshën U23 dhe në Lojërat Mesdhetare. E nisi vitin me medalje të argjendtë në Grand-Prixin e Tunisit, e fitoi më pas të artën në ngjarjen e Grand-Slamit të Parisit. I shtati doli në Evropianin për seniorë, ndërsa në Grand-Prixin e Zagrebit, doli i pari. Vende të dyta mori në Grand-Slamin e Abu Dhabit dhe Grand-Prixin e Hagës dhe është i vetmi sportist i Kosovës që marshon sigurt drejt normës olimpike.

Nora, nga ana tjetër, e fitoi titullin e Evropës në kategorinë deri në 57 kg. Ajo fitoi vendet e para në Tunizi e Antalia dhe në Lojërat Mesdhetare. E pesta doli në Grand-Prixin e Zagrebit dhe e shtata në Botëror. Më pas, triumfoi në Grand-Slamin e Abu Dhabit, e me të argjendtën u stolis në Grand-Prixin e Tashkentit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here