Çka po ndodhë në këto momente në Shkup?

0

Qindra qytetarë kanë mbetur sonte para Qeverisë në Shkup, për ta vazhduar në këtë mënyrë protestën me kërkesë për dorëheqje të kryeministrit Nikolla Gruevski dhe kabinetit të tij.

Paraprakisht, pas përfundimit të protestës së madhe antiqeveritare, në bulevardin “Ilindenska” para Qeverisë dhe në sipërfaqet e gjelbra përreth, u vendosën tenda, dhe thasë gjumi, pasi që nga foltorja e protestës u porosit se qytetarët nuk do të largohen prej aty deri sa të largohet Gruevski.

20150517_212819

Tërë udhëheqësia e Lidhjes opozitare Socialdemokrate të Maqedonisë, me në krye liderin Zoran Zaev, do ta kalojnë natën me qytetarët para Qeverisë.

20150517_212442

Ndërkohë, një kontraprotestë, për nesër ka paralajmëruar partia në pushtet VMRO-DPMNE, në përkrahje të liderit të saj, Gruevskit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here