Asambleisti i PDK’së, Nexhat Dedia, rrah me shufra hekuri gazetarin e Veriu.info, Gazmend Morina

0

Gazmend Morina, gazetar i portalit veriu.info është sulmuar me shufra hekuri nga Nexhat Dedia asamblist i PDK-së në komunën e Mitrovicës dhe anëtar i Bordit në Infrakos si dhe nga një person tjetër.

Sulmi ka ndodhur sot pasdite në Vushtrri derisa Morina ishte me veturën e tij në qytet.

Lajmin për KosovaPress e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë për rajonin e Mitrovicës Avni Zahiti, i cili tha se dy të dyshuarit momentalisht janë në Polici duke u intervistuar si dhe pritet një vendim i prokurorit lidhur me këto dyshime.
Ndërsa gazetari Morina tha për KosovaPress se Dedia dhe një person me emrin Labinot Krasniqi e kanë sulmuar me shufra hekuri të ngjashme me ato që përdor policia.
“Kam qenë në veturën time dhe të dy ata Nexhati dhe Labinoti më kanë sulmuar në shumë pjesë të trupit. Rastin e kam lajmëruar në Polici”, thja Morina për KosovaPress.
Gazetari i veriu.info mendon se motiv kryesor i sulmit ndaj tij është cytur direkt nga drejtori i Trepcës Ahmet Tmava.
Morina tha se të shtunën ishte kërcënuar nga këta dy persona pasi që kishte shkruar në Facebook një status derisa ishte në Maqedoni ku dy sulmuesit kanë qenë ulur me drejtorin Tmava.
Kërcënimin e asamblistit Dedia dhe dy personave tjerë Morina e kishte postuar edhe në Facebook ndërsa dje e kishte raportuar edhe në Polici.
Zëdhënësi Zahiti konfirmoi se gazetari Morina dje e ka paraqitur rastin e kërcënimit në Polici por nuk ka dhënë detaje se cilat kanë qenë veprimet e Policisë pas këtij raportimi.
Por Morina tregon se personat që i kishte lajmëruar në Polici se e kanë kërcënuar sot e kanë sumuar atë si shenjë hakmarrje.
Ai këtë “hakmarrje” ndaj tij nga ana e drejtorit Tmava e sheh si arsye të disa shkrimeve që ka shkruar në portalin e tij lidhur me keqpërdorimet në kombinatitn “Trepça”.
KosovaPress posedon edhe fotografi ku shihen shenjat e sulmit fizik ndaj gazetarit Morina nga ana e sulmuesve./KosovaPress/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here