Anxhela Peristeri: Jam shqiptare, stërgjyshi im ka pas origjinë greke

0

Fituesja e festivalit të Këngës në RTSH, e cila do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizon, Anxhela Peristeri ndezi debate kohët e fundit, pasi pretendoi se ishte me origjinë greke.

Pas debateve ajo sqaroi se është shqiptare, por stërgjyshin e ka pasur me oirgjinë greke.

Pak javë më parë Anxhela Peristeri dha një intervistë për “EPT1” në Greqi.

Gjatë intervistës ajo u shpreh se rrënjët e saj janë greke, prandaj mban mbiemrin Peristeri.

“Stërgjyshi im ishte grek prandaj dhe mbiemri im është grek Peristeri. Kam bashkëpunuar me Paolën, Andoni Remon që e dua shumë. Fillova në fillim me Valantin  pastaj me Elena Papadopoulou. Shqipëria për mua është atdheu im, këtu u linda , këtu u rrita, këtu u bëra e njohur, me mbeshtetën njerëzit dhe akoma më mbështesin. Greqia për mua është një vend që e adhuroj, shumë i bukur. Aty kam miqte më të shumtë sepse jetova aty vitet më të mira’’, u shpreh këngëtarja.

Deklarata e saj bëri bujë të madhe në media, por e ftuar në “E diel”, Anxhela e ka sqaruar.

“Unë jam shqiptare, jam lindur në Shqipëri, prindërit e mi janë lindur dhe rritur në Shqipëri, por një prejardhje e stërgjyshit tim është nga Greqia dhe mbiemri im është i tillë. Kjo nuk do të thotë që unë s’jam shqiptare dhe që jam greke”, është shprehur ajo.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here