Aleksandër Lumezi i merr shumicën e votave të KPK-së për kryeprokuror shteti, e pret emërimin nga presidentja

0

PRISHTINË, 20 SHKURT – Kėshilli Prokurorial i Kosovës e ka nominuar pėr kryeprokuror tė Shtetit, kryeprokurorin e Prokurorisė sė Apelit, Aleksandėr Lumezi. Pas takimit të këshillit, të drejtuar nga ushtruesi i detyrės sė kryeprokurorit tė Shtetit, dhe njėherėsh kryetari i Kėshillit, Sylė Hoxha, është bërë e ditur se nga 7 anėtar tė Kėshillit Prokurorial tė Kosovės tė cilėt morėn pjesė nė votimin pėr nominimin e Kryeprokurorit tė Prokurorisė sė Apelit, Aleksandėr Lumezi, pėr Kryeprokurorė tė Shtetit, 5 vota ishin pro, ndėrsa dy vota ishin kundėr zgjedhjes sė tij pėr t’u nominuar pėr Kryeprokurorė tė Shtetit. Nė pajtim mė Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe Ligjin, emri i tė nominuarit pėr Kryeprokurorė tė Shtetit, Aleksandėr Lumezit, do t’i dėrgohet presidentes Atifete Jahjaga pėr emėrim.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here