2.4 C
Pristina
E diel - 11 Prill, 2021

Sport

Futbollistët e Kosovës në futboll, humbën sonte nga Spanja në Sevilla por lirisht mund të thuhet se nuk u koritën. Spanja fitoi me rezultat 3-1. Spanja dhe ‘Dardanët’ u përballen në kuadër të kualifikueseve për Kupën e Botës ‘Katar 2022’. Futbollistët e Kombëtares sonë, ndonëse u angazhuan mjaft shumë, megjithatë, nuk...
Tre Luanët ndëshkuan Kuqezinjtë për herë të dytë, në minutën e 63-të me anë të Mason Mount që lëshoi një gjuajtje nga brenda e zonës. Shqipëria më pas filloi disa sulme të njëpasnjëshme, duke mbajtur anglezët në pjesën e tyre, por u mungoi konkretizimi. Tanët fituan takimin e parë ndaj Andorrës...
Dillian Whyte kontrolloi luftën e tij të dytë me Alexander Povetkin me sukses duke e shkatërruar atë në raundin e katërt. Dillian Whyte e plandosi përtokë Alexander Povetkinin me një goditje të madhe me të majtën për të fituar në duelin e tyre të revanshit në Gjibraltar të shtunën në...
Anglia ka zbarkuar para mesnatës në Aeroportin “Nënë Tereza”. Përfaqësuesja angleze ka preferuar të shkojnë menjëherë në hotel dhe jo të bëjnë ritualin e zakonshëm që bën çdo klub, ku shkon drejt e në stadiumin e ndeshjes për të përgatitur stërvitjen e fundit në vigjilje të ndeshjes. Anglia dhe Shqipëria përballen...
Trajneri i xhudos, Driton Kuka eshte entuziazmuar me fitoren e medaljes se arte nga Nora Gjakova në Tbilisi. Ja postimi i tij: "1000 Pike Olimpike! Medalja e artë e Nores! Grand Slam Tbilisi 🇽🇰💪🇽🇰💪 Me ujë,zjarr e me xhudon e Kosovës ska lojë! Se njohin shtetin tonë ende por atje Nora Gjakova fort e mirë...
Nora Gjakova ka fituar medaljen e artë në Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Tbilisi të Gjeorgjisë. Xhudistja jonë mposhti në finale gjeorgjianen Eteri Liparteliani, kategoria deri në 57 kilogramë. Krahas medaljes së artë, Gjakova fitoi edhe 1000 pikë olimpike për Lojërat Olimpike Tokio 2020. Deri në finale Nora shënoi...
Fituesi i medaljes së artë olimpike nga Shkupi, Shaban Tërstena ka folur për një gjendje të rëndë që ka kaluar ai pas infeksionit me COVID-19. Kampioni olimpik në mundje ka thënë se ai si sportist kulminant ishte një hiq para virusit vrastar. Lexojeni adresimin e tij: "Përshëndetje edhe nji here nga...
Linda Shala e ka uruar kryetarin e zgjedhur fë KOK-ut, Ismet Krasniqin, por ka thënë se ajo është kryetare e zemrès së sportistëve te Kosovës. Ja adresimi i saj i shkurtër: "Unë nuk u zgjodha Kryetare, Kryetarin e zgjedhur e uroj dhe i dëshiroj sukses. Unë vazhdoj të jem Kryetare e zemrës...
Ismet Krasniqi është president i ri i Komitetit Olimpik të Kosovës. Në garë pēr kreun e KOK ishin 3 kandidatë, kreu i deritashëm  Besim Hasani , Ismet Krasniqi dhe Linda Shala. Krasniqi mori 53 vota,  Hasani 41 dhe Linda Shala 11.

Kosova deklason Lituaninë, me 4:0

Kosova e ka deklasuar Lituaninë në “Fadil Vokrri”, para ndeshjeve të rëndësishme kundër Suedinë dhe Spanjës, duke triumfuar 4-0. Gola dhe spektakël për 90 minuta në Fadil Vokrri. “Dardanët” kanë dhuruar paraqitje të shëklqyer në miqësore kundër Lituanisë, duke triumfuar 4-0. Një gol u shënua në pjesën e parë, derisa tre të...