29.2 C
Pristina
E enjte - 5 Gusht, 2021

Për kohë të lirë

Fituesja e medaljes së artë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020” Nora Gjakova, është shfaqur me veshje tradicionale japoneze. Kjo në shenjë respekti për vendin dhe për mirëpritjen që i kanë bërë ekipit të xhudos. Po ashtu edhe një nga kryebashkiakët japonezë e kishte mbushur zyrën e tij me flamujt të Kosovës,...
Shtatë super bimët që ju shërojnë nga gripi, inflamacionet, infeksionet, spazma muskulare, pagjumësia etj. Edhe pse modest, një ballkon ose kopsht me bimë mjekësore është një mrekulli e vogël e natyrës. Një mrekulli aq e vogël, saqë mund ta krijosh dhe te cepi i dritares, apo në ndonjë qoshkë...
Mangot Mangot kanë fibra dhe vlera të tjera ushqyese që i duhen trupit tuaj. Por, një mango përmban rreth 45 gramë sheqer dhe nuk është e këshillueshme ta hani të gjithën. Mund të hani disa feta dhe pjesën tjetër e ruani për më vonë. Rrushi Një filxhan me rrush përmban afërsisht 23...
Pasi punonjësit e bankës i transferuan gabimisht 1.3 milionë dollarë në llogarinë e tij, banori i qytetit rus Tula, e shfrytëzoi këtë moment që të blejë katër apartamente, dy vetura luksoze dhe një iPhone, e për të gjitha këto është dënuar me 6 vite burgim. 35-vjeçari Roman Yurkov mori 95.2...
Në Divjakë është 1 plak rreth 90 vjeç që thotë se është hoxhë. Gazetarja e Fiksit Fare, i prezantohet si një grua e cila ka disa probleme që e shqetësojnë. Ajo vuan nga veshkat dhe ka bllokim të frymëmarrjes. Përsa i përket problemit të veshkave i ashtuquajturi hoxhë i thotë...
Vizitorët janë dyndur në një fermë në Bangladesh për të parë një lopë xhuxhe të quajtur Rani. Lopa 23-muajshe Bhutti, ose Butanase, është vetëm 51 cm e lartë dhe peshon 28 kg. Pavarësisht nga bllokimi kombëtar i Covidit, më shumë se 15,000 njerëz thuhet se kanë vizituar Rani në fermën...
E shtrirë në një sipërfaqe prej dy hektarësh, e rrethuar nga natyra e bukur zvicerane dhe me një ambient të mrekullueshëm, ferma me traditë “Geflügelzucht Rüegg AG” në Pfäffikon të kantonit të Cyrihut që nga viti 1940 kultivon pula dhe ofron vezë të freskëta, të rritura në ambient të...
Një turk, i cili ishte lodhur nga nxehtësia në rrethinën e Antalias, shndërroi kamionin në pishinë për tu freskuar. Gökhan Karaman, i cili punon fermer në rrethin Çandır të Serikut u lodh nga nxehtësia dhe mendoi ta kthente trupin e kamionit në një pishinë. Karaman mbuloi plotësisht trupin e kamionit dhe...
Mund të cilësohet si një surprizë e kësaj vape. Një ngjarje thuajse e pabesueshme ka ndodhur në Palermo, Itali. Një 27-vjeçare gjeti në mëngjes në shtratin e saj komshiun, i cili i kishte hyrë nga ballkoni në shtëpi. Policia ka thënë se sipas deklaratës së saj, ajo e kishte...
Është kështjella më e lartë e rërës në botë, thuhet se është ndërtuar në Danimarkë, ka një lartësi 21.16 m dhe për ndërtimin e saj janë përdorur më shumë se 5 mijë tonë rërë, transmeton albinfo.ch. Theksohet se kjo kështjellë prej rëre ka thyer rekordin që mbahej nga një e...