11 C
Pristina
E enjte - 6 Maj, 2021

Për kohë të lirë

(Angjelina Marku: “Dimri i Shekullit”, roman) Se baza e fantastikes mbështetet në rrënjët e realitetit, këtë e shqipton romani “Dimri i shekullit” i Angjelina Marku. Kështu, romani nis me disa kapituj që rrëfejnë të kaluarën e dhimbshme të familjes së Melit (humbjet e jetëve në një fatkeqësi natyrore, sikundër ishte...
Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars mund të mos jetë rikthyer plotësisht në këtë vit, por disa elemente të veçanta të ngjarjes janë rikthyer. Shfaqja që përfshin elitën e Hollywoodit do të mbahet këtë të diele, 25 prill. Ata që do nominohen do të marrin çantat legjendare të dhuratave përmes postës...
Masat kufizuese për mos përhapjen e koronavirusit kanë prekur edhe gazetarinë dhe në përpjekje për t’iu gjendur shikuesve afër, një gazetare amerikane improvizoi nga banjoja e shtëpisë së saj si të presësh balluket vetë në një kohë që sallonet e bukurisë janë të mbyllura. Gazetarja Melinda Meza e televizionit KCRA...
Kryebashkiaku i Kavajës, Redjan Krali, ka folur për “Breaking” në Top News, lidhur me ngjarjen e rëndë në Kavajë ku u plagos me armë sekretari i Partisë Demokratike, Bledar Okshtuni. Krali tha se zënka nuk është politike por se ka ndodhur për shkak të një nxehje të momentit. Në një lidhje...
Reporterja Branka Lasković, është duke vizituar Shqipërinë me agjencinë "Plana Tours", e cila është bërë një destinacion gjithnjë e më i popullarizuar për turistët serbë në vitet e fundit. Pronari i agjencive të udhëtimit dhe hoteleve në Shqipëri, Astrit Kutri, falënderoi të gjithë mysafirët, por edhe përfaqësuesit e turistëve që...
Filmi dokumentar: “Mbijetesa dhe Shkolla”- “Survival and School” shpërblehet në Festivalin e Filmit në Suedi, “Luleâ Film Festival’’ dhe në Festivalin e Filmit në Stokholm. Ky film, nga organizatorët e këtyre festivaleve është zgjedhur ndër filmat më të mirë në muajin mars, ndërsa është futur në garë për çmimin vjetor...

Poezi: Ëndërr

Bruni Gosa Ëndërr Një ëndërr më vjen pa ftuar, Zemrën e sfilitur pikëlluar, Mbuloje me fole rrjete, Merimangë e harresës. U ndez në palcë e kam ndjerë, Mundimin ma ngriti valë, Ç'zhgënjim që është, sa inat! Bëj të zgjohem, nuk zgjohem dot. Nga e dhimbshmja dhimbje, Është infeksion pushteti, Mësyn vrullfurishëm në ditënatë. Më zvarrit ngadalë shpirtin lakuriq. Një ëndërr e infektuar, Më dremit...
Nëna e dy fëmijëve Samantha Thorne, ankohet se ka pësuar disfata të shumta në njohjet e reja që prej divorcit të saj të dytë, duke thënë se është mashtruar 25 herë brenda vitit, nga burra që nuk ishin ata që pretendonin në profilet e tyre në rrjet. Mënyrat e njohjeve...
Disa të rinjë nga Kosova kanë vizituar kryeqytetin e Serbisë. Gjatë kësaj vizite, ata kanë bërë një veprim që ka marrë vëmendje. Ata kanë xhiruar veten derisa në mes të Beogradit kanë bërë simbolin e shqiponjës, e që për serbët ky shihet si provokim. Duket se ky gjest i tyre nuk...
Autoritetet policore në Dubai, kanë arrestuar dhjetëra modele, pasi dolën nudo në ballkonin e një prej hoteleve luksoze në vend. Vajzat e arrestuara, akuzohen për “shthurje” e tashmë sipas mediave të huaja rrezikojnë 6 muaj burg dhe një gjobë rreth 1 mijë euro për person. Videoja është regjistruar në mes...