-9 C
Pristina
E diel - 17 Janar, 2021

Lajme

Malisheva do të fillojë mësimin nëpër shkolla më 18 janar sipas vendimit të MASHTK-së përkundër se në këtë komunë ka patur numër rekord infeksionesh me COVID-19 ditëve të fundit. Vetëm dje ka patur 22 persona të infektuar me Covid-19 dhe 3 të vdekur që ka shënuar rekord të zi në...
Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar listën e plotë të kandidatëve për deputetë. Në mesin e tyre janë edhe aderimet e Vjosa Osmanit. Vetëvendosje i ka rezervuar gjashtë numra për listën Guxo të Osmanit. Vetë Osmani mban numrin dy, menjëherë pas Albin Kurtit dhe Glauk Konjufcës. Me numër tetë është Donika Gërvalla, pjesë...

Lista e plotë e AAK-së

Kjo është lista e plotë e kandidatëve për deputetë nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Në 10-shen e parë, siç shihet do të jenë: Ramush Haradinaj, Shemsedin Dreshaj, Time Kadriaj, Bekë Berisha, Besnik Tahiri, Albena Reshitaj, Pal Lekaj, Rasim Selmanaj, Teuta Haxhiu, Haxhi Shala. Lista e plotë:  
Partia Demokratike e Kosovës ka publikuar listën e plotë të kandidatëve për deputetë. Kësaj liste i prin Enver Hoxhaj, pasuar nga Uran Ismaili dhe Eliza Hoxha. 10-ta e parë është: Enver Hoxhaj, Uran Ismaili, Eliza Hoxha, Bedri Hamza, Memli Krasniqi, Evegjeni Thaçi-Dragusha, Xhavit Haliti, Bajrush Xhemaili, Blerta Deliu-Kodra dhe Abelard Tahiri. Në...
Vetëvendosje ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë të Kuvendit të Kosovës për zgjedhjet e 14 shkurtit. 1 Albin Kurti 2 Vjosa Osmani Sadriu 3 Glauk Konjufca 4 Vasfije Krasniqi 5 Avni Dehari 6 Albulena Haxhiu 7 Arben Vitia 8 Donika Gërvalla 9 Gani Krasniqi 10 Shqipe Selimi 11 Liburn Aliu 12 Hekuran Murati 13 Armend Muja 14 Arbërie Nagavci 15 Adnan Rrustemi 16 Haxhi...
Gruaja e parë e cila foli publikisht për tmerrin e përjetuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, do të kandidojë për deputete në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 14 shkurtit. Vasfije Krasniqi është pjesë e listës së Lëvizjes Vetëvendosje. Këtë e ka konfirmuar ekskluzivisht për KosovaPress, vëllai i saj, Nafi Krasniqi. Ndërkohë...
Një aeroplan me një milion doza të vaksinës kundër koronavirusit, Sinopharm, ka arritur të shtunën në Serbi, duke e bërë shtetin e parë evropian që pranon vaksinën kineze për koronavirus. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka dalë në aeroport së bashku me ambasadoren kineze në Beograd, Chen Bo për të...
Kandidati për kryeministër nga PDK, Enver Hoxhaj, përmes një statusi ka treguar se Sami Hajdaraj, kryetari i NISMA-s iu është bashkangjitur PDK-së. Përmes një shkrimi në Facebook, Hoxhaj tha se Sami Hajdaraj u rikthye në shtëpinë e tij politike. “Pata kënaqësinë ta mirëpres në parti të njërit prej aktivistëve të hershëm...
Gazetari kosovar, Vehbi Kajtazi, në një seri reagimesh në llogarinë e tij zyrtare në ‘twitter’, ka drejtuar akuza për kreun e Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovcin. Kajtazi thotë se Lladrovci është një prej personave që e kanë dërguar Hashim Thaçin në Hagë për rastin e Behajdin Hallaqit. “Ramiz Lladrovci, ti je...
Deputetja gjermane e të Gjelbërve dhe raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon ka reaguar për shkak të shqiptarëve në jug të Serbisë. Von Kramonova reagoi në Twitter për njoftimin e kryetarit të Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, i cili pretendon se "pezullimi i adresave të shqiptarëve...