17.8 C
Pristina
E martë - 27 Tetor, 2020

Analizë

RTK, KURTI DHE VETEVENDOSJA VIRTUALE

Migjen Kelmendi Servisi publik, Radio Televizioni i Kosoves, ka kohe qe e ka humbe shkelqimin dhe po vazhdon me humbe besimin ne misionin qe e ka - me i sherby publikut. Nese dikur Lajmet Qendrore fillonin me PDK e LDK, sot ato fillojne me i dhane pozicion qendror ne lajme -...
Blerta Deliu- Kodra Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka zhvilluar luftë të drejtë dhe të shenjtë për të realizu të drejtën jetike – lirinë. Ushtarët e saj janë luftëtarë të lirisë dhe nuk guxojnë të trajtohen sikur kriminelët vrasës të kësaj lirie, të cilët vetëm zvarrë mund t’i vendosje përballë drejtësisë. Kosova...

Fehmi Lladrovci dhe ideja e patriotizmit

Sabri Kiçmari (Në shenjë kujtimi të miqëve të mi Fehmi dhe Xhevë Lladrovci, në 22-Vjetorin e rënies së tyre për liri) Jean Jacques Ruso ka shkruar në “Kontratën sociale” se “njeriu lind i lirë, por ai gjithkund është në pranga”. Prangat e vëna nga të tjerët nuk hiqen vetvetiu. Dhe ata...
Lule Alidema Çdo individ është ndryshe nga tjetri, si në aspektin fizik, ashtu edhe në atë psikik. Vërtetë është një femomen që na bën të ndryshëm nga njëri tjetri, sigurisht se është një mundësi vetëdijësimi të bëjmë dallimin e sjelljeve tona, mes asaj që duhet vepruar dhe asaj që nuk...

Ujmani është toka jonë

Albin Kurti Ujmani nuk është pasuri natyrore por liqe artificial. Ujmani është pasuri, sepse është pasuri e Kosovës; jo pasuri natyrore, sepse i ndërtuar nga dora e njeriut. Ujmani nuk është ujë, Ujmani është tokë, sepse njëherë është tokë e pastaj ujë. Ujmani është tokë e mbushur me ujë. Sipërfaqja e...

Lamtumirë Çaplini ynë!

Albin Kurti Moti është ballafaquar me vdekjen, ka kohë që ka bashkëjetuar me vdekjen. Njeri mendërisht më aktiv nuk kam takuar. Ai nuk mund të mos mendonte vazhdimisht. Aq i gjallë ishte saqë vetëm papritmas mund të vdiste. Sot, në ditën ndërkombëtare të demokracisë, u nda prej nesh Adem Mikullovci,...

Ikja e njeriut që lozte me furtunën

Shkruan Halil MATOSHI 1. Doli nga skena e quajtur rrnesë, aktori Adem Mikullovci, (i lindur në Vushtrri më 1939) i cili shekullin e tij jetësor e ka kaluar në Teatrin Kombëtar të Kosovës, ku ka jetësu 45 role dhe rreth 70 performime. Pati një karrierë prej shoumeni dhe komediani. Ka luajtur edhe...

Djajtë e avokatit

Arianit Koci 1. “Mbrojtësi i vrasësit të nënës dhe fëmiut” - thonin në mënyrë pezhorative dy pjesëtaret e shoqërisë civile, në debat me mbrojtësin e Pjetër Ndrecajt. Nuk është hera e parë që në publik demonizohen avokatët, për punën që e bëjnë. 2. Shkurtimisht po tentoj me ju tregu pse puna e avokatit është...
Agron Tufa Bashkë me urimin për një vit shkollor të mbarë për nxënësit, prindërit dhe mësuesit – po ngre një shqetësim, për mua, të frikshëm. Në botën perëndimore sot jetojnë mbi dy milionë shqiptarë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Janë qindra mijëra nxënës që vazhdojnë shkollat në gjuhët...
Nuhi Bytyçi   Lajmi për ndarjen ng jeta të intelektualit, gazetarit të përmasave ndërkombëtare, kolegut dhe mikut tonë të dashur, Sulejman Gashit, na ka tronditur rëndë të gjithë ne kolegëve, por edhe mbarë opinionin shqiptar. Ai iku në botën tjetër pa u përshëndetur me ne, duke na lënë pa buzëqeshjen e...