34 shtete muslimane bashkohen në luftën kundër terrorizmit

0

Tridhjetë e katër vendeve muslimane, mbrëmjen e të hënës vendosën për të krijuar një aleancë anti-terrorizëm me seli në Arabinë Saudite, sipas Agjencisë Saudi Press, transmeton Anadolu Agency (AA).

Saudi Press thotë se koalicioni vjen në kontekstin e një marrëveshjeje anti-terrorizëm të nënshkruar nga shtetet anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik.

Koalicioni përfshin Arabinë Saudite, Jordaninë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Pakistanin, Bahreinin, Bangladeshin, Beninin, Turqinë, Çadin, Togon, Tunizinë, Xhibutin, Senegalin, Sudanin, Sierra Leonen, Somalinë, Gabonin, Guinean, Palestinën, Comoros, Katarin, Bregun e Fildishtë, Kuvajtin, Libanin, Libinë, Maldivet, Malin, Malajzinë, Egjiptin, Marokun, Mauritaninë, Nigerin, Nigerinë dhe Jemenin.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here