Oficeri i zhdukur gjendet pas 35 vjetësh i gjallë

0

Ai kishte krijuar një identitet të rremë Një oficer i Forcave ajrore në Kirtland, i cili ishte zhdukur para më shumë se tri dekadash, është gjetur në Kaliforni. Hetimet e zyrës së Forcave ajrore thanë se William Howard Hughes u arrestua në shtëpinë e tij pas një hetimi për mashtrim që përfshinte një identitet të rremë që ai kishte përdorur. Hughes ishte përfshirë në planifikimin dhe analizën e klasifikuar të sistemeve të kontrollit, komandimit dhe komunikimit të NATO-s gjatë Luftës së Ftohtë. Ai u specializua në vëzhgimin e radarëve. Kapiteni Hughes ishte 33-vjeç dhe i pamartuar në kohën kur ishte zhdukur, sipas njoftimeve të lajmeve nga koha e zhdukjes së tij. Hughes u pa për herë të fundit duke tërhequr më shumë se 28 mijë dollarë në Albuquerque në verën e vitit 1983, pasi u kthye nga një pushim dy javor në Evropë. Ai sapo kishte përfunduar një veprim në Holandë, ku punonte me oficerët e NATO-s në aeroplanin elektronik të paralajmërimit dhe kontrollit ajror. Ai duhej të kthehej në Albuquerque deri në gusht të atij viti. Një zëdhënëse e Zyrës së Hetimeve Speciale i tha Albuquerque Journal se nuk kishte asnjë indikacion se Hughes ishte i përfshirë në Bashkimin Sovjetik apo se çdo informacion i klasifikuar u zbulua. Hughes i tha autoriteteve pas kapjes së tij javën e kaluar se ishte në depresion gjatë kohës sa kishte qëndruar në Forcën Ajrore dhe kishte vendosur të largohej. Ai kishte krijuar një identitet të rremë dhe ka jetuar në Kaliforni qysh atëherë. Hughes u akuzua për shpërdorim dhe po mbahet në bazën e forcave ajrore Travis në Kaliforni. Është e paqartë nëse ai ka ndonjë avokat që mund të komentonte në emër të tij.
Image associée

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here