Kryeministri Haradinaj shpalos programin qeverisës, premton së shpejti vizat

0

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është zotuar se shpejt kosovarët do të lëvizin pa viza. Ai në fjalimin e tij teksa ka shpalosur programin qeverisës 2017-2021 ka premtuar se nën qeverisjen e tij do të zhduket varfëria ekstreme në Kosovë.

Ai tha se synohet rritja e qëndrueshmërisë dhe se do të ketë edhe rritje të pagave, derisa shtoi se investimet në pjesën më të madhe do të vijnë nga sektori privat.

“Do të krijojmë partneritet me FMN-në. Ne synojmë ndërtim të marrëdhënieve me Serbinë, do të përmbyllim suksesshëm dialogun me Serbinë.

Kemi kërkuar edhe mbështetjen e SHBA-së në dialog. Po ashtu edhe dialogu duhet të ketë afatizim dhe ajo që duhet të arrijmë është njohja reciproke.

Do të zbatojmë në tërësi marrëveshjen e MSA-së. Për një kohë të shkurtë do t’i liberalizojmë vizat. Kosova pa asnjë dilemë synon anëtarësimin në NATO

Ne do ta transformojmë FSK-në në ushtri me bashkëpunim të ndërkombëtarëve”, tha ai./Express/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here